151 % ... tolik energie můžete věnovat svému podnikání,
když se zabýváte jen věcmi, na které jste odborník.

Daňové dopady darů na živelné pohromy

Poskytli jste v minulých týdnech peněžní nebo materiální dar obětem tornáda na jižní Moravě a teď zjišťujete, jaké bude mít tento Váš krok daňové dopady? V našem článku daňové dopady těchto bezúplatných plnění projdeme.

Pro začátek se podíváme na daňové důsledky přijatých darů u příjemců. Obdarovaní mohou využít ustavení zákona o daních z příjmů, konkrétně § 4a písm. k), dle něhož jsou pro fyzické osoby bezúplatné příjmy, tedy dary, na humanitární nebo charitativní účely nebo z veřejné sbírky od daně osvobozeny.

Nyní ale už ke slíbeným daňovým aspektům u dárce. Dar, který byl poskytnut přímo fyzické osobě, je daňově neúčinný, protože nesplňuje podmínky pro odečet ze základu daně, které stanovuje zákon o daních z příjmů. Pokud je ale dar poskytnutý prostřednictvím obcí, krajů či právnických osob se sídlem v ČR nebo i právnických osob, které jsou pořadateli veřejných sbírek podle podmínek zvláštního zákona, lze tyto dary pří splnění dalších podmínek o daňového základu odečíst.

Více o odpočtech darů poskytnutých v roce 2021 se můžete dočíst zde.

Ještě mohla nastat další v úvodu zmiňovaná situace, a to taková, že dárce poskytnul nepeněžité plnění v souvislosti s odstraněním následků živelných pohrom. Tato nepeněžitá plnění, např. materiál na opravu tornádem poničených budov, jsou přímo daňově uznatelným nákladem, tedy nemají režim darů. Není možné je tak odečíst od základu daně, protože základ daně již jednou snížily.

Máte zájem o podporu v oblasti personalistiky, zpracování mezd, daňového poradenství nebo vedení účetnictví? Kontaktujte nás nebo vyplňte kalkulační formulář.

aktualizace 2.8.2021